Popis atmosférických jevů a jejich intenzity - díl V.

8. listopadu 2008 v 13:23 | Jirka |  Meteo

Fotometeory

0
slabý jev
1
mírný jev
2
silný jev
Fotometeorje světelný jev vyvolaný odrazem, lomem, rozptýlením nebo interferencí slunečního nebo měsíčního světla.
U fotometeorů zaznamenáváme časové údaje o jejich trvání a intenzitu jevu (podle stupňů uvedených v tabulce vpravo).
Sluneční halo
Skupina optických jevů vyskytujících se v podobě světelných prstenců, oblouků, sloupů nebo skvrn, které vznikají lomem nebo odrazem světla na ledových krystalech suspendovaných v atmosféře (vysoké průsvitné oblaky - ciry, zmrzlá mlha aj.).
Nejčastějším halovým jevem je malé kolo kolem Slunce, je to prstenec o poloměru 22 stupňů, který má slabě zřetelný červený vnitřní okraj a velmi zřídka fialový vnější okraj. Méně časté a méně jasné bývá velké kolo kolem Slunce, prstenec má poloměr 46 stupňů.
Halové jevy se v plné nádheře u nás vyskytuji velmi zřídka, často se vyskytují pouze zlomky kruhů nebo části ostatních jevů.
Měsíční halo
Pro měsíční halové jevy platí vše, co bylo uvedeno pro sluneční halové jevy. Z měsíčních halových jevů'jsou rovněž nejčastější malé a velké kolo kolem Měsíce. Měsíční halové jevy nebývají tak tvarově ani barevně bohaté jako sluneční halo.
Duha
Svazek soustředných barevných oblouků, ve kterém barvy přecházejí spektrem od fialové k červené. Jev je vyvolán dopadem slunečních, zřídka měsíčních, paprsků na clonu vodních kapek v atmosféře (déšť, mrholení, mlha). Pozorovatel musí být mezi zdrojem světla a clonou vodních kapek.
Hlavní duha má vnitřní oblouk fialové barvy a vnější červené. Poloměr vnějšího oblouku je 42°. Je-li Slunce nad obzorem, duha vytvoří prakticky celý půlkruh. Při zvětšování výšky Slunce nad obzorem se duha zmenšuje a snižuje. Při výšce Slunce nad obzorem více než 42° se stává duha neviditelnou.
Čím jsou kapky, které způsobují vznik duhy větší, tím jsou barvy výraznější a duha užší. Duha vznikající na cloně drobných kapek bývá široká a bledá.
Někdy se vyskytují dvě, výjimečně i několik duh současně. Vedlejší duha má obrácené pořadí barev než duha hlavní a je obvykle méně výrazná.
Měsíční duha se vyskytuje mnohem řidčeji, pouze v úplňku a je velmi bledá, téměř bílá.

Elektrometeory

Elektrometeor je viditelný nebo slyšitelný projev atmosférické elektřiny.
Bouřka
Nejznámější projev elektřiny v ovzduší. Jeden nebo několik náhlých elektrických výbojů atmosférické elektřiny, projevující se krátkým intenzivním zábleskem (blesk) doprovázeným krátkým, ostrým nebo dunivým zvukem (hřmění).
a) bouřka na stanici (blízká) - do 10 sekund;
b) bouřka vzdálená - od 10 do 15 sekund;
c) bouřka velmi vzdálená - nad 15 sekund.
Intenzita bouřky představuje sílu a četnost elektrických výbojů blízké či vzdálené bouřky, nikoliv intenzitu průvodních jevů (srážky, húlava). Rozlišujeme bouřku: slabou, mírnou a silnou.
Přesná kritéria určování intenzity nejsou stanovena.
Blýskavice
Jako blýskavici označujeme ty světelné jevy doprovázející náhlé výboje atmosférické elektřiny (blesky), při kterých není slyšet hřmění. Jedná se většinou o velmi vzdálené bouřky. Blýskavice se nejčastěji pozoruje ve večerních a nočních hodinách.
Hřmění
Hřmění je zvukový průvodní jev výboje atmosférické elektřiny. Jako hřmění označujeme vzdálenou bouřku, při které nevidíme blesky, např. v důsledku ozáření bouřkového oblaku Sluncem.
Hřmění zahrnujeme do statistiky bouřek jako vzdálenou bouřku.

Jiné jevy

Silný vítr
Vítr, jehož průměrná síla podle Beaufortovy stupnice činí 6 až 7 stupňů, to je 10,8 až 17,1 m.s-1.
Bouřlivý vítr
Vítr, jehož průměrná síla podle Beaufortovy stupnice je 8 stupňů a více, to je 17,2 m.s-1a více.
Nárazovitý vítr
Vítr, jehož rychlost střídavě vzrůstá a klesá nejméně o 5 m.s-1(po případě o 2 stupně Beauforta) a průměrná doba mezi minimem a maximem nepřesahuje 20 sekund. Podle možnosti se udává i hodnota rychlosti maximálního nárazu. Nárazovitý vítr se označuje počínaje rychlostí nárazů 10,8 m.s-1(6° B).
Proměnlivý vítr
Vítr, jehož směr výrazně kolísá a jeho výkyvy převyšují 45 stupňů.
Húlava
Náhlé a velké, ale krátkodobé zvýšení rychlosti větru (nad 10,8 m.s-1, tj. 6 a více stupňů Beauforta), které trvá alespoň 2 minuty, je prostorově omezené, spojené většinou s výraznou přeháňkou nebo bouřkou. Húlava způsobuje často značné škody.
Výborná dohlednost
Dohlednost při neomezeném obzoru je větší než 50 km.
zdroj: OLM
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Šlaufek Šlaufek | E-mail | Web | 1. října 2011 v 7:33 | Reagovat

Fajn blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama