Českobudějovické letiště využívá stále více turistů

31. srpna 2011 v 21:15 | Jirka Kot |  Letadla
Letiště v Českých Budějovicích od začátku roku odbavilo zhruba 250 zahraničních letů, což je meziročně nárůst o pětinu. Uvedla to na konci srpna mluvčí letiště Martina Vodičková. Letiště nejčastěji využívají turisté z Německa, Maďarska, Rakouska a Slovenska pro cesty do regionu.
Podle ředitele letiště Ladislava Ondřicha areál odbavuje především ultralehká nebo malá sportovní letadla. Jejich pasažéři se v jižních Čechách prý třeba zdrží pouze jeden den. "Množí se také případy, kdy manželský pár přilétne například z Anglie, zajistí letadlo a několik dní následně cestuje po regionu a s podobným úmyslem pak odlétá do Polska nebo Maďarska. Takováto turistika je mezi movitými Evropany velmi populární," řekl Ondřich.


Letiště také začínají častěji využívat Češi, kteří z Českých Budějovic létají na kratší dovolené k moři do Bulharska, Rumunska a především Chorvatska. "Stačí, když si zajistí letadlo s pilotem a my jim ani ne za čtyřiadvacet hodin připravíme celní, i pasové odbavení a další podmínky potřebné k odletu," řekla Vodičková.

Nynější vybavení letiště umožňuje lety jen ve dne a za dobré viditelnosti. V budoucnosti by však měl být celý areál modernizován a pak by mohla letadla přistávat a odlétat rovněž v noci.

Začátkem příštího roku začne rekonstrukce letiště za téměř jednu miliardu korun. Ve druhé etapě modernizace areálu je zahrnuta například výstavba nové odbavovací haly, zpevnění části dráhy nebo instalace navigačních technologií. Zhruba polovinu nákladů pokryje dotace z Evropské unie, zbytek peněz by měl uhradit Jihočeský kraj. Po ukončení rekonstrukce chce letiště od roku 2014 provozovat charterové i linkové lety, uvedla Vodičková.

Areál by pak měl splňovat kritéria potřebná pro přidělení licence pro veřejné mezinárodní letiště. Českobudějovické letiště potom prý bude schopno odbavovat denně deset středně velkých letadel typu Airbus A320, nebo Boeing 737.

zdroj: Letecký informační server
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama