Island hlídají Phantomy

7. března 2012 v 13:42 | Jirka Kot |  Letadla
Přímo neúnavní jsou němečtí stíhací letci jednotky JG (Jagdgeschwader - stíhací peruť) 71 s mateřskou základnou na východofríském vojenském letišti Wittmund, vyzbrojené dvoumotorovými těžkými stíhacími F4F Phantomy II. Po nedávném bojovém nasazení "Fantómů" v rámci Baltic Air Policing při ochraně vzdušného prostoru všech tří pobaltských států - na letišti Šiauliai její Phantomy přistály 4. ledna - budou její stroje od 5. března do druhého dubna zajišťovat ochranu islandského vzdušného prostoru.
Island o ni jako člen NATO přišel v roce 2006, kdy se z ostrovních vojenských letišť stáhly americké bojové stroje. Od roku 2008 také střídavě ochranu suverenity jeho vzdušného prostoru zajišťují obdobně jako v případě Baltic Air Policing stíhací stroje různých států NATO. Zajímavé je, že jde většinou o stroje vojenských letectev členských států, které jsou zeměpisně Islandu nejblíže.


Šest Phantomů německého letectva na klíčovém letišti v islandském Keflavíku poprvé přistálo 1.června 2010 a ochranu zdejšího vzdušného prostoru zajišťovalo do 25. června. Všechny stíhací stroje zmíněných letectev nejen zajišťují běžné hlídkové lety nad Islandem, ale jsou v případě nutné potřeby na zmíněné základně připraveny i k poplachovým startům. Pokyny k nim jim vydává monitorovací centrum řízení letového provozu, obsazené důstojníky NATO, vybavené potřebnou radarovou a jinou technikou.

Pramen
http://www.flugrevue.de/de/militaer/streitkraft-operations/jg-71-sch... JG 71 schutzt islandischen Luftraum

Mgr. Zdeněk Procházka

převzato z Flymag
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama