Před 35 lety se stala nejhorší letecká katastrofa všech dob

27. března 2012 v 9:54 | Jirka Kot |  Letecké nehody a další incidenty
Nejhorší letecká katastrofa všech dob, při které zemřelo 27. března 1977 na Kanárských ostrovech 583 lidí, byla podle závěrů vyšetřování důsledkem lidského selhání. Podepsalo se na ní ale také nepříznivé počasí i předchozí teroristický útok na sousedním ostrově Gran Canaria, kvůli kterému bylo na letišti na ostrově Tenerife mnohem rušněji než obvykle.Na runwayi se tak v pět hodin odpoledne ocitly dva velkokapacitní Boeingy 747, jejichž posádky se chystaly ke startu. Stroj společnosti Pan Am, na jehož palubě bylo 396 lidí, se ale ještě nestačil uhnout na sousední pojížděcí dráhu, když se kapitán nizozemského Jumbo Jetu rozhodl v houstnoucí mlze odstartovat, ačkoli mu to řídící věž ještě nedovolila.
Až na poslední chvíli si všiml, že se jeho boeing v barvách KLM plnou rychlostí řítí do boku druhého letadla, srážce už ale nešlo nezabránit. Posádka sice ještě stihla letadlo zvednout do vzduchu, podvozkem a motory, ale "skalpovala" americký letoun a po 150 metrů dlouhém skoku nizozemský boeing plný paliva po nárazu na zem explodoval.

V jediném okamžiku tak zemřelo všech 249 lidí na jeho palubě. Větší štěstí měla část cestujících a posádky v americkém stroji. Jeho piloti si totiž také všimli blížícího se nebezpečí, přidali plyn a zachránili tak životy 61 lidí v přední části "sedmčtyřisedmičky".

Další info na webu zde.

Zdroj textu: ČTK, foto: internet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama